اسباب بازی مناسب کودکان 1 تا 3 سال چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

اسباب بازی مناسب کودکان 1 تا 3 سال

راهنمای خرید عروسک اسباب بازی برای کودکان 1 تا 3 سال

خیلی از پدر و مادرها هنگام خرید اسباب بازی برای کودکان نوپا خود، دقت نمی‌کنند که چه اسباب بازی مناسب رده سنی آن ها است؟ یا اینکه به این موضوع فکر نمی‌کنند؛ آیا این اسباب بازی که انتخاب کرده اند برای کودک مفید است یا نه؟ جالب است بدانید سالانه بسیاری از کودکان به دلیل استفاده از اسباب بازی های خطرناک راهی بیمارستان ها می‎‌شود.

با ورود سن کودک به 1 سالگی، فعالیت های جسمانی کودک آرام آرام افزایش پیدا می‌کند و کودک شروع به راه رفتن، حرف زدن، غذا خوردن، لمس اشیاء مختلف و بازی کردن با آن‌ها می‌کند. در این سن پدر و مادر متوجه رفتار های کودک می‌شوند و برای تشویق وی به سراغ خرید اسباب بازی های متفاوت تری می‌روند.

اما چه اسباب بازی های باید برای کودکان 1 تا 3 سال خرید؟ اسباب بازی کودکان 1 تا 3 سال چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟ برای پاسخ به این سوال های تا انتهای مقاله راهنمای اسباب بازی مناسب کودکان 1 تا 3 سال همراه با ما باشید.

اسباب بازی مناسب کودکان 1 تا 3 سال چه ویژگی هایی دارد؟

Array

خرید اسباب بازی برای تشویق کودک بسیار خوب است. تنوع و گونه های اسباب بازی ها بسیار بالاست، پس با در نظر گرفتن سن و شرایط کودک، باید اسباب بازی مناسب با همان گروه سنی خریداری نمایید. اگر که در خانه خود کودکی در رده سنی 1 تا 3 سال دارید، بهتر است هنگام خرید اسباب بازی برای کودک دلبند خود، به نکاتی توجه کنید:

 

توجه به ماده اولیه

یکی از عادت های کودکان در سنین نوپایی، تمایل به قرار دادن اشیاء مختلف در دهان است. به همین دلیل، با رسیدن کودک به این سن، والدین تلاش می‌کنند تا اشیاء خطرناک را از دسترس کودک دور کنند. پس یکی از اولویت هایی که باید هنگام خرید اسباب بازی برای کودکان به آن توجه کرد، مواد اولیه مناسب به کار رفته در اسباب بازی است.

استفاده از اسباب بازی هایی که در آن مواد اولیه بی کیفیت با خطرناک به کار رفته است، ممکن است با مسمومیت یا بیماری برای کودک همراه باشد. البته بیشتر اسباب بازی های این سنین از مواد اولیه مناسب و بی خطر تولید می‌شوند. با این حال بهتر است در هنگام خرید اسباب بازی، به مواد اولیه آن بیشتر توجه کرد.

بیشتر بخوانید : پارچه مخصوص عروسک سازی

داشتن قابلیت استفاده چندمنظوره

Array

بسیاری از اسباب بازی ها مانند لگو ها، مکعب ها و حلقه‌ها قابلیت استفاده به صورت چندمنظوره را دارند و کودک می‌تواند استفاده متفاوتی از آن ها بکند. همچنین بازی با این اسباب بازی ها سبب افزایش خلاقیت و تقویت کلامی و حرکتی کودک در سنین 1 تا 3 سالگی می‌شود.

البته ممکن است کودکان 1 تا 3 سال در این سنین تمایل زیادی برای بازی از این اسباب بازی ها نشان ندهند ولی می‌توان با تشویق فرزندانمان به بازی با این اسباب بازی، خلاقیت های آن ها را در همین سنین شکوفا کرد.

 

عدم خرید انواع گوشی، تبلت، پلی استیشن یا وسایل الکترونیکی

هرگز در این سنین برای کودکان خود گوشی، تبلت یا انواع وسایل الکترونیکی را خریداری ننماید. کودکان در این سنین نیازمند توجه بیشتری هستند و باید به تقویت هوش، استعداد و خلاقیت کودک پرداخت. کودک باید در همین سنین کودکی حس مسئولیت پذیری را در درون کودک خود پروش داد تا در آینده فرد مفیدی برای جامعه باشند.

به همین دلیل استفاده از گوشی یا تبلت در کودکی باعث کاهش خلاقیت، توانایی ها و تنبلی کودک می‌شود. اعتیاد کودکان به بازی کردن با گوشی باعث دشوار شدن روند آموزش به کودک می‌شود و ممکن است با افزایش سن، کودک به سمت پرخاشگری، بهانه جویی و افسردگی برود.

 

خودداری از خرید اسباب بازی های مناسب برای سنین بزرگسالان

بسیاری از اسباب بازی ها مناسب سنین بزرگسالان است و کودک تا زمانی که به سن مناسب نرسد، توانایی استفاده از آن را ندارد. اسباب بازی هایی مانند ماشین های کنترلی، هلی‌کوپتر های کنترل از راه دور، ماشین های شارژی و … که کودک هنوز درکی از آن ها ندارد.

استفاده کودک نوپا از این اسباب بازی ها، به دلیل عدم توانایی در کار با آن ها باعث کاهش اعتماد به نفس و خلاقیت کودک شود. همچنین این اسباب بازی ها از قیمت های زیادی برخوردارند که استفاده کودکان از آن ها موجب آسیب به آن ها و هدر رفت پول شود.

بیشتر بخوانید : کادو ولنتاین پسرانه 

توجه به علایق کودک خود

در بعضی موارد کودکان نوپا نسبت به بعضی چیز ها مانند انواع رنگ ها، اسباب بازی ها و برخی تنوع های دیگر علاقه نشان می‌دهد و والدین هم متوجه علایق آن ها می‌شود. اگر که در خرید اسباب بازی برای کودکان خود مطمئن نیستید، بهتر است به سراغ علایق کودک خود برود و اسباب بازی هایی بسته به علاقه آن ها خریداری نمایید.

همچنین از خرید اسباب بازی هایی که با علاقه کودک خود مغایرت دارد بپردازید، کودک باید با اسباب بازی خود ارتباط برقرار کند، اگر اسباب بازی کودک خود با آن چیزی که او دوست دارد مغایرت داشته باشد، هیچوقت با آن ارتباط برقرار نمی‌کند.

 

توجه به ساختار فیزیکی اسباب بازی

قبل از خرید اسباب بازی حتما یکبار اسباب بازی را مورد بررسی قراردهید تا هیچگونه مشکلی نداشته باشد. به طور کلی به چند مورد مربوط به ساختار فیزیکی اسباب بازی باید توجه کرد:

  1. هیچگونه لبه تیزی نباید در اسباب بازی وجود داشته باشد.
  2. اندازه اسباب بازی نباید به گونه ای باشد که کودک هنگام بازی با آن و قرار دادن در دهان خود، بلعیده شود.
  3. از اسباب بازی های دارای خز خودداری نمایید.
  4. اگر اسباب بازی با باطری کار می‌کند، کودک نباید هیچ دسترسی به قسمت باطری آن داشته باشد.
  5. از خرید اسباب بازی هایی که دارای صدای بلند هستند( مانند تفنگ) ها خودداری نمایید. صدای بلند ممکن است به گوش کودک نوپا و خردسال آسیب برساند.
  6. از خرید اسباب بازی هایی که دارای آهن روبا هستند جدا خوداری نمایید. بلعیده شدن آهن ربا سبب مشکل در مجاری رود و انسداد آن است که این می‌تواند باعث مرگ کودک شود.

 

اسباب بازی مناسب کودکان 1 تا 3 سال را از کجا خریداری نماییم

Array

مکان خرید اسباب بازی هم از نکات مهم خرید اسباب بازی است. سعی کنید اسباب بازی کودک خود را از فروشگاهی معتبر و تایید شده خریداری نمایید که محصولات آن کیفیت لازم را داشته باشد. زز خرید اسباب بازی از دست فروش ها و یا فروشگاه های نامعتبر که اعتمادی نسبت به کیفیت محصولات آن ها وجود ندارد خودداری نمایید.

فروشگاه اینترنتی آبنبات یک فروشگاه معتبر انواع اسباب بازی ها و عروسک ها است که شما می‌توانید خریدخود را با خیال راحت از آنجا انجام دهید. تمامی اسباب بازی های موجود در فروشگاه آبنبات از کیفیت مطلوبی برخودار بوده و خیال شما را از بابت خرید راحت می‌کند. در سایت آبنبات تمامی عروسک ها به تفکیک گروه های سنی وجود دارد که شما می‌توانید اسباب بازی مناسب گروه سنی 1 تا 3 سال از این فروشگاه خریداری نمایید.